Jonas Gižas

Vardas Jonas
Pavardė Gižas
Vardas originalo kalba Johann
Pavardė originalo kalba Giszas
Profesija dailidė
Gimimo data 1867-07-05

Išsami biografija

Laivadirbys – tradicinių Kuršių marių burvalčių statytojas. Gimė 1867 m. liepos 5 d. Ventėje, mirė 1940 m. sausio 31 d. Drevernoje, palaidotas senosiose Drevernos kapinėse.

Į Dreverną persikėlė apie 1895 m., kada vedė Ievą Traušis (Eva Trauschies, 1875–1937). Sutuoktinės tėvas Martynas Traušis (Martin Trauschies) buvo kaimo bendruomenės seniūnas. Jo giminė jau nuo XVII a. gyveno Drevernoje.
J. Gižas, įsigijęs Drevernoje sklypą, pasistatė namus, dirbtuvę ir dažnai savo kieme statydavo burvaltes. Taip pat išvykdavo, nes Mingės, Juodkrantės ir kitų aplinkinių kraštų žvejai taip pat pas garsųjį laivadirbį užsisakydavo mažesnių plokščiadugnių laivų. 
Senatvėje J. Gižas atsidėjo burvalčių, reisinių ir kurėnų modelių bei vėtrungių gamybai. 1927 m. liepos 17 d. Klaipėdoje vykusioje Žemės ūkio, amatų ir pramonės parodoje už pagamintus įvairių žvejybos valčių modelius J. Gižas gavo penktos vietos diplomą ir 50 litų premiją.
Su žmona Eva Traušis laivadirbys susilaukė septynių vaikų, trijų sūnų: Vilhelmo (Wilhelm), Jono (Johann), Martyno (Martin) ir keturių dukterų: Jadvygos (Hedvig), Elzės (Else), Ievos (Eva) ir Marijos (Maria). 1924 m. balandžio 24 d. vyresniajai dukterai Jadvygai ištekant už Jurgio Staro į Ventę, tėvas kaip kraitį pastatė kiudelio ir korno valtį.
Senstantį tėvą globojo Ieva. Ji tapo namų šeimininke ir šeimos tradicijų saugotoja.

Šaltiniai

Gargždų krašto muziejus, http://www.gargzdumuziejus.lt/39/ (žiūrėta 2013 03 12).