Virtuali paroda „Kūgeniai – pavojingi jūrų gyvūnai“

Kūgeniai – ypatingi, prieš 30 mln. metų išsivystę pilvakojai moliuskai, priklausantys pilvakojų genčiai. Juos gali atskirti pagal išraiškingą kūgio formos kriauklę. Gamtos apdovanota įvairiausiais ornamentais, raštais ir spalvomis ji yra viena didžiausių kolekcininkų svajonių. Papuošalų gamintojai iš kūgenio kriauklių kuria ne tik įspūdingus vėrinius, sages ar apyrankes, bet ir namų apyvokos daiktus bei paveikslus.

Kūgenių šeima gausi: joje yra beveik 600 rūšių. Visos jos gyvena tropinėse jūrose. Dažniausiai – koraliniuose rifuose, prie povandeninių uolų, ant smėlėto dugno ir net atoslūgių-potvynių zonose.

Kuo išskirtiniai šie gyvūnai? Juda lėtai, bet ... žudo greitai. Kūgenio naudojamas žudymo mechanizmas veikia neįtikėtinai greitai: pasaulyje jam nėra lygių. Šie moliuskai – ne itin judrūs gyvūnai, bet gamta jiems davė galingą evoliucijos eigos ištobulintą puolamąjį ginklą. Tai – geluonis – aštrus spyglys tuščiaviduriame chitino vamzdelyje, susiformavęs iš pakitusių radulės (dantyta chitino juosta moliusko burnoje, naudojama maistui smulkinti, gremžti jį nuo įvairių paviršių) dantukų.

Kūgeniai medžioja lėtai prislinkdami prie aukos ir staiga įsmeigdami į ją užnuodytą geluonį. Taip mažyčiu geluonimi įšvirkščiami itin stiprūs nuodai. Jeigu auka priešinasi, kūgenis įšvirkščia papildomą kiekį nuodų. Po keleto sekundžių auka paralyžiuojama, ir moliuskas ją godžiai praryja.

Žmogui didesnės kūgenių rūšys gali būti mirtinai pavojingos. Ir – naudingos: kūgenių toksinai panaudojami efektyviems vaistams nuo skausmo gaminti.

Žiūrėta parodą.